Bims Uygulamaları

Birbirinden bağımsız gözeneklerden oluşan, sünger görünümlü bir kayaç olup, birim hacim ağırlığı 400-600 kg/m3 arasında değişen doğal bir yapı malzemesidir.

 

Kullanımı tarih öncesine dayanmaktadır.Kapadokya bölgesindeki doğal konutlar ile Nevşehir ve Niğde bölgesinde soğutma deposu olarak kullanılan doğal mekanlar bunun örnekleridir.

inşaat sektöründe ilk kullanımı Romalılar dönemine dayanmaktadır. Puzzolan çimento olarak Romalıların bolca kullandığı hatta,”Ayasofya’nın kubbesinde de bu malzemenin kullanıldığı bilinen bir gerçektir.

Ayrıca hafif yapı elemanı olarak, basta Almanya, Fransa, italya, isveç, Amerika, ve Japonya olmak üzere birçok ülkede daha çok isi ve ses izolasyonu sağlamak amacıyla üstün izolasyon özellikleri, hafifliği ve depreme dayanıklılığı gibi finansal nitelikleri ile yüzyılı askın süredir kullanılmaktadır.

2) Doğal gözenekleri sayesinde isi ve Yangına karşı dayanıklılığı,

3) Hafifliği sayesinde binaların ağırlığını azaltıcı etkisi,

4) Yüksek elastikiyet özelliği nedeniyle depreme dayanıklılığı,

5) Nefes alabilen,

6) Nem tutuculuğu mükemmel,

7) Donmaz,

8 Duvar ve sıvada daha az ve ucuz isçilik sağlanması,

inşaat maliyetinin, ayni izolasyon değerinde tuğla ve gaz beton duvara göre daha az olması sayesinde, bims’ten yapılan duvar bloklarının diğer yapı elemanlarına göre çok daha üstün ve finansal olduğu denemelerde anlaşılmaktadır. Avrupa duvar blokları endüstrisi Türkiye’den büyük miktarda bims ithal ederek üretimde kullanmaktadır.

Bims ile yapılan duvar bloklarının kullanıldığı konutların sıvalarında kabarma ve çatlama olmamaktadır. Finansal açıdan büyük kazançlar sağlamaktadır.

1- ISI İZOLASYONLUDUR
Isı bileşenlerinin ısıyı depo etme yeteneği, kış aylarında ısınmanın durması halinde çabuk soğumaya, yaz aylarında ise güneş etkisi altındaki yapı bileşenlerinin çevrelediği mekanlar da sıcakların aşırı yüklenmesini önlemesi açısından gereklidir. Yapı bileşenlerinin ısı depo etme yeteneği o bileşenlerin özgül ısısına, kuru birim hacim ağırlığına, kalınlığına ve etkisi altında kaldığı sıcaklık farkına bağlıdır. Bims bu özellikleri bünyesinde bulunduran tek madendir.

../upload/image/kucukphoto/resim5683.jpg